Kristian Brask Thomsen er indehaver af mange titler. Han er uddannet tjener af den gamle skole, sommelier, skribent, tidligere direktør af flere restauranter – deriblandt Formel B – og netværksmand på topniveau. Sidst – men ikke mindst står han bag en række tiltag inden for mad, vin, musik, kunst og social networking – sidste skud på stammen har han navngivet The Dinner Party. Fælles for de mange foretagener er, at Kristian formår at give andre unikke oplevelser, der sjældent går i glemmebogen.
Tekst: Louise Riis; Foto: Signe Birck; Medie: Vermøe Business
——————————————-
ET DINNER PARTY BLIVER TIL
For at forklare konceptet The Dinner Party skal vi tilbage til efteråret 2008, hvor Kristian Brask Thomsen boede i San Fransisco.
“Da finanskrisen ramte, var jeg med til at planlægge en kæmperestaurant og natklub til syv millioner dollars i Financial District. Men på grund af finanskrisen var det projekt, der den ene dag var klar, dødfødt den næste. Jeg oplevede, at folk mistede jobs og sågar deres hjem. Det samme gjorde sig gældende i London. Da jeg kom hjem til Danmark var situationen noget mere rolig. Det kan godt være, at folk ikke havde tjent fiktive millioner på deres boliger, men de fleste havde stadigvæk deres arbejde og penge mellem hænderne. Så når pressen malede Fanden på væggen og talte om recession og finanskrise, var der ikke meget om snakken. Men resultatet af skræmmekampagnen blev, at de fleste ikke længere turde at investere – folk stak hovedet i busken, holdte på pengene og forværrede hele situationen.”
“Jeg indså derfor også, at tiden var til at psyken blev plejet, og tog fat i det glædelses symbol jeg kender, nemlig bordets glæder. Tesen var – og er, at bringer man kreative hjerner sammen med iværksættere og pengemænd i de rigtige rammer, opstår der kommercielt levedygtige idéer til samfundets bedste.”
SUBLIM SJÆLEPLEJE
Blandt Kristian Brask Thomsens mange titler er den, man nok umiddelbart hæfter sig mest ved, professionel levemand. For at skabe et vellykket middagsselskab på et højt niveau kræver det, at man er en god menneskekender og formår at sammensætte et hold gæster, der får glæde og gavn af hinandens selskab, mener han og fortsætter:
“Efter de første middage var blevet afholdt, oplevede jeg, at adskillige gæster havde holdt kontakten ved lige og nogle endda lavet gode forretninger sammen på baggrund af, at have deltaget i mine arrangementer. God mad er en fælles præference og et universalt sprog, som de fleste sætter pris på, og stort set alle de deltagende er livsnydere. En milliardær med dårlige manerer og hang til frossen biksemad møder du ikke til mine arrangementer – også selvom han er god for en masse penge.”
“Det er folk, der elsker skønhedsmomentet, jeg søger. Det er vigtigt for mig, at alle får det mest mulige ud af oplevelsen, så derfor gør jeg meget ud af blandt andet at placere folk i nærheden af nogen, hvor jeg ser en fælles præference forretnings- eller personlighedsmæssigt. Samtidig har jeg blandt de deltagende en kernegruppe af interessante mennesker, som anbefaler andre at deltage på grund af maden og oplevelsen, men efter at pressen har fået nys om mine arrangementer, er indfaldsvinklen for de nye, der er kommet til, mere netværket end selve madoplevelsen. Det er således en smuk blanding af finansfolk, iværksættere, kreative, levefolk og gastronomer, der møder hinanden, og det, mener jeg, giver en rigtig god energi, da slipsefolk alene vil gøre det hele en smule trivielt.”
EN HELT UNIK OPLEVELSE
Nu er networking ikke ligefrem et ukendt fænomen – tværtimod. Så hvordan differentierer Kristian Brask Thomsens middage sig så fra andre netværksarrangementer?
“Jeg har selv været til en del ”professionelle” netværksarrangementer på både barer og seminarer, hvor folk render rundt med navneskilte og farvede sedler. Personligt mener jeg, at folk derved bliver en smule umyndiggjort, da det hele er sat for meget i system uden plads til yderligere overraskelser. Der mangler liv – og plads til udfoldelse. Når jeg ved, at mine arrangementer fungerer, skyldes det for det første, at tilmeldingerne stiger stødt med farverige personligheder med noget på hjertet, og for det andet, at jeg blandt gæsterne ser mange gengangere, som også har anbefalet det til andre, der vælger at deltage. De sidstnævnte er også folk, der har hørt om The Dinner Party via de sociale medier eller den etablerede presse. Herudover har jeg også et par esser ærmet, jeg desværre ikke deler ud af offentligt.”
Ved tilmelding til et middagsarrangement, må man forvente, at prisen også er i superliga. Kristian Brask Thomsen har dog en del samarbejdspartnere og relevante luxury brands, der på grund af den store opmærksomhed bliver eksponeret kvalitativt – og det betyder, at man som deltager ofte bliver tilbudt et særdeles delikat traktement til en fornuftig pris.
“Jeg fastsætter priserne således, at de fleste kan være med hvis de virkeligt gerne vil. For nogle gælder det måske, at de må spare andre steder, men fordi arrangementerne er så givende på både kort og lang sigt, sidder jeg aldrig tilbage med ekstra pladser – også selvom kuvertprisen er relativ høj. Det sidste arrangement, jeg afholdte, foregik i de smukke omgivelser på The Paul, som jo er en 1-stjernet Michelinrestaurant, der i dette tilfælde blev lukket for andre. De oplevelser, jeg tilbyder, er altså helt unikke og ikke mulige at deltage i på anden vis.”
DINNER – ELLER SINGLE PARTY?
Når man hører ordet Dinner Party kommer mange måske til at forestille sig, at arrangementet kun er tiltænkt singler i de højere sociale lag. Det er dog langt fra intentionen, siger Kristian Brask Thomsen:
“Selve grunden til, at The Dinner Party blev skabt, var som sagt at skabe en fælles front mod finanskrisen. Men det er ikke nogen hemmelighed, at sød musik er opstået blandt folk, ligesom det gør i alle mulige andre henseender og arrangementer. Jeg vil tro, at omkring halvdelen af samtlige par møder hinanden i et arbejdsrelateret embede, men der er der også nogen, der har fundet sammen efter at have deltaget i The Dinner Party. Til mine arrangementer kommer nogle som par, mange for at repræsentere deres firma, og så er der også nogle, der kommer som singler. Fælles for alle er, at overvældende mange efterfølgende bevarer kontakten både på arbejdsmæssig- og venskabelig vis helt ud i anden og tredje led.”
DET ULTIMATIVE KRISEREDSKAB
Krisens underminering af Københavns kreative klasses udfoldelsesmuligheder fik Kristian Brask Thomsen til at skabe The Dinner Party. Kristian kalder sig selv millionær på gode oplevelser, og den mulighed forelægger han nu andre.
“Netværk er det ultimative karriere- og kriseredskab. Der er næsten ikke nogen jobfunktion i dag, hvor netværk ikke er vigtigt. Mine middagsarrangementer er en excellent måde, hvorpå man kan udvide sit netværk og givtigt lave forretninger. Selve aftenen handler om, at man har det sjovt og mødes med nogle interessante mennesker. Det er lidt som at være til en privat fest, hvor paraderne er nede, og man er åben overfor indtryk. Min erfaring fortæller mig samtidig, at endelige beslutninger oftest tages uden for bestyrelseslokalet, men i stedet på en restaurant eller lignende. Det er i virkeligheden det forum eller den platform, jeg skaber.”
Afslutningsvist var det svært ikke at stille feinschmeckeren spørgsmålet, om han kun foretrækker gourmetmad? Det gav anledning til et overraskende – men efterfølgende selvfølgeligt svar: “Jeg elsker biksemad – men af kammuslinger, vagtelæg og sorte trøfler med bearnaiseskum. Som udpræget levemand er jeg glad for god mad, god alkohol, rejser, kvinder og i mit tilfælde også Dean Martin. Det er en livsstil, som jeg ønsker at indføre andre i – blandt andet ved at tilbyde at deltage i The Dinner Party, men også andre sammenkomster imellem middagene. Alt sammen uformelt og mest af alt – i den gode smags tjeneste.”
(Artiklen er oprindeligt bragt i Vermøe Business i 2010, og er publiceret online med dennes accept. Den niende middag i rækken afholdes på Noma, marts 2011. Alle pladser er desværre optaget. Kontakt Kristian Brask Thomsen i tilfælde af, at du ønsker at deltage i fremtiden).
—————————————-
Kristian Brask Thomsen er fast gæsteskribent på Bergholts Opskrifter. Se her en oversigt over udvalgte artikler fra hans hånd.
Synes du om denne artikel? Anbefal den da gerne på Facebook ved at trykke på knappen øverst på denne side.





February 1, 2011 at 7:57 pm
Spændende læsning, gad da godt liiiige til sådan et dinnerparty
Mange hilsner
Birthe
February 2, 2011 at 8:22 pm
Jeg skulle mene, at der er et coming up på en af verdens bedste restauranter snart!